Rośliny mają wielką moc, a wśród nich największymi mocarzami są rośliny adaptogenne. Znane i wykorzystywane od tysięcy lat, przede wszystkim w medycynie chińskiej, indyjskiej oraz irańskiej, powoli coraz szerzej ukazujące swój potencjał również na Zachodzie. Do najpopularniejszych roślin adaptogennych należą m.in. Ashwagandha, Kurkuma, Żeń – Szeń Syberyjski. Co czyni je tak wyjątkowymi?
➡ Adaptogeny są substancjami pomagającymi organizmowi w adaptowaniu się do trudnych warunków otoczenia. Nadrzędną cechą każdego z nich jest niwelowanie skutków stresu.
➡Pochodzą z nietoksycznych roślin, które nie powodują skutków ubocznych dla zdrowia psychicznego i fizycznego, nie są też uzależniające. Korzystnie wpływają na kondycję umysłową oraz fizyczną.
➡Ich stosowanie ma właściwości holistyczne – wpływają na cały organizm, a nie na konkretne organy czy ich układy. W przeciwieństwie do innych substancji pomagających zniwelować stres, takich jak np. kofeina, nie wyczerpują rezerw energii w organizmie.
➡Napędzają ciało do powrotu do fizjologicznej równowagi czyli homeostazy. Redukują dysproporcje pomiędzy wszelkimi nadmiarami i brakami, przywracając prawidłową pracę naszego „wewnętrznego systemu”.
Homeostaza jest niezbędnym warunkiem w utrzymywaniu organizmu w zdrowiu, dlatego należy dbać o jego wewnętrzną stabilność. Rośliny adaptogenne nie są magicznym lekiem na wszelkie dolegliwości, ale fundamentem na którym możemy zbudować nasze zdrowie.
W Green Zebras adaptaogeny nie mają przed nami tajemnic. Wiemy jak tworzyć ekstrakty i wydobywać z roślin to co najlepsze. Poszukujesz miejsca, gdzie mógłbyś przeprowadzić swoją produkcję? Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o możliwościach współpracy!
Bibliografia:
1. Wolski T; Baj T.; Ludwiczuk A.; Sałata M.; Głowniak K., Surowce roślinne o działaniu adaptogennym oraz ocena zawartości adaptogenów w ekstraktach i preparatach otrzymanych z rodzaju Panax, Postępy Fitoterapii 2/2009, s. 77-97
2. Mrozowski T., Rośliny adaptogenne. Stres jako czynnik chorobotwórczy, Magazyn Aptekarski, 7/2007, 58-60
3. Lamer-Zarawska E., Azjatyckie psychostymulatory i tonica. Rośliny o działaniu adaptogennym – stosowane w geriatrii, Panacea, 2/2008, 12-14